Jak dbać o aktywność fizyczną dzieci i młodzieży? Eksperci o roli samorządów
- Pytanie, jaki jest dostęp do obiektów sportowych? Często widzę, że są one pozamykane. To jest utrudnienie, dzieci powinny móc wejść na taki obiekt, pograć, nie muszą to być zorganizowane zajęcia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zabielski, prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, który dyskutował z Pawłem Rączką, prezesem Fundacji Rozwoju Sportu.
2024-03-19, 10:21
Coraz częściej obserwuje się niepokojące trendy w aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Spadek sprawności fizycznej, zanik zainteresowania sportem oraz rozbieżności między zaleceniami WHO a rzeczywistą aktywnością wymagają uwagi.
Jaka jest rola samorządów w rozwiązaniu tego problemu? Czy oprócz budowy obiektów powinny dofinansowywać zajęcia sportowe, zatrudniać trenerów?
Tomasz Zabielski zwracał uwagę, że aktywność fizyczna dzieci i młodzieży zależy nie tylko od infrastruktury. - Niestety sport dla dzieci poszedł w stronę biznesu. Kiedyś trenerzy zapraszali dzieciaki, teraz trzeba płacić. Ogranicza to zaangażowanie uczniów i rodziców. Nie wszystkich stać na to, żeby dopłacać na różnych etapach edukacji. To kosztuje, rodzice mają z tym problem - zaznaczył.
Paweł Rączka dodał, że ważna jest kwestia zachęty dzieci. - Infrastruktura jest, szkoły mają boiska i sale gimnastyczne, ale musi być zaangażowanie ze strony trenerów i rodziców, zrozumienie potrzeby poruszania się przez dzieci. Dziś dzieci siedzą przed monitorami, nie chcą wychodzić z domu, to jest jeden z problemów. Dzieci mają coraz więcej zajęć pobocznych, które odciągają je od sportu - mówił gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Słowem wszystko - o samorządach
Prowadzący: Karol Surówka
REKLAMA
Goście: Tomasz Zabielski, prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury; Paweł Rączka, prezes Fundacji Rozwoju Sportu
Data emisji: 19.03.2024
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA